Emulsja,pochodne... Cena*
  Przygotowanie pod malowanie:

Bardzo często inwestor z wielu powodów nie przygotuje wykonawcy 'frontu prac'. Wynoszenie mebli, foliowanie oraz oklejanie taśmą niejednokrotnie bywa bardziej czaso i pracochłonne niźli samo zadanie.Wówczas strony umawiają się jaka forma rozliczenia jest satysfakcjonująca dla wszystkich. Dwa rozwiązania: stawka godzinowa +/- 10zł/h na osobę fizyczną,lub/bądź stawka za m/2 pomieszczenia +/- 4,50 zł razem z folią i taśmą.

--
  Skrobanie powłok i struktur:

Zdarzają się niespodzianki. Pomimo doświadczenia to co wydaje się, że łatwo można zmyć,zeskrobać, w rzeczywistości sprawia nie lada problemy... I na odwrót. Wiele zależy od rodzaju i chłonności podłoża ; im wyższe, tym trudniejsze jest usuwanie tego co na nim jest - farby, tapety, struktury, inne. Bardzo ważnym jest dokładne sprawdzenie wytrzymałości podłoża niemalże w każdym przypadku nakładania jakiegokolwiek materiału, polecam w pierwszej kolejności próbować zerwać powłokę 'na sucho', jeżeli wszystko jest w porządku pozostaje nam kilkukrotne moczenie wodą wybranego fragmentu, warto wręcz poczekać 24h. Pozwoli to na wyeliminowanie niespodziewanych a przykrych niespodzianek po zakończeniu prac.

5zł/m2
  Zmywanie:

Komfort malowania oraz efekt końcowy w dużej mierze zawdzięczamy przygotowaniu podłoża. Od dłuższego czasu na rynku dostępne są specjalistyczne środki służące do tego celu, jak i sprawdzone, nieskomplikowane detergenty które w połączeniu z ciepłą wodą doskonale radzą sobie z farbami kredowymi, klejowymi jak i emulsjami. Poprzez zmywanie mam na myśli usuwanie kurzu,utlenionej farby i innych pozostałości mogących skutecznie utrudnić całość malowania. Po tej czynności mamy już utworzoną powłokę dzielącą obie warstwy - starej od nowej. Zmywanie w szczególnoci zalecane jest w starych kamienicach, gdzie pod powłokami w miarę wierzch warstw z farbami okazuje się,że na 'samym dnie'jest farba sprzed kilkudziesięciu lat z całkiem pokaźną ilocią ultramaryny :)..

1,50zł/m2
  Malowanie emulsją gruntującą:

W dobie szalejących tynków gipsowych, rzecz obowiązkowa. Zadanie najważniejsze to absorbowanie (związanie) pozostałości miałkiego pyłu po szlifowaniu,jak również 'wzmocnienie'oraz zabezpieczenie powierzchni

1,50zł/m2
  Dobór, doradztwo, próbki kolorów:

Inwestor nie wie co i jak zrobić,urządzić,pomalować...,ale jest fachowiec który zna sie na tym w myśl zasady : "de gustibus non est disputandum". Mieszanie pigmentów, malowanie próbek na różnych częściach powierzchni pozwoli zweryfikować swoje dotychczasowe spojrzenie na właściwy dobór koloru. Plus takiego postępowania to osobisty wkład w przygotowaniu 'własnego' koloru :). Niestety, zajmuje to niejednokrotnie dużo czasu a ten jak wiadomo - potrafi się cenic. Rada; musisz wiedzieć czego chcesz...

30zł
  Malowanie emulsją białą x1:

Podstawowa stawka. To na niej możesz opierać negocjacje. Jeżeli podłoże jest dobrze przygotowane, wystarczy 2-3 krotne pokrycie farbą..

3,50zł/m2
  Malowanie złożone - 'fantazyjne':

Nie wiem kiedy powstało to określenie :), niechaj więc pozostanie. Zatem wszystkie nietypowe rozwiązania, wymuszające na wykonawcy poświęcenie niejednokrotnie dużo więcej czasu i uwagi niźli malowanie zwykłe: malowanie struktur, tapet, kilka kolorów na jednej powierzchni, gzymsy, sztukateria, inne....

9zł/m2
  Acrylowanie:

Pod dźwięczną nazwą kryje się całkiem trafna i praktyczna metoda,na zlikwidowaniu małych acz psujących efekt końcowy prac. Szpary pomiędzy listwami przypodłogowymi a ścianą, oknami(wewnątrz), pęknięciami tuż przed gipsowaniem/zarobieniem. Polecam równierz dla wszelkiego rodzaju tapet pod malowanie, łączenie ściana-sufit, narożniki..., 24h przed farb+/-.

2zł /mb
  Malowanie elewacji:

Proste malowanie zwykłych (tradycyjnych ) tynków.

8 zł/m2
Inne...
  Malowanie grzejników żeberkowych:

Ponownieie spora rozbieżność. Wykonawcy mając swoje przyzwyczajenia cenowe niechętnie, co nie znaczy, że w ogóle, odstępują od własnych regół :) W tym wypadku umawiamy się z płatnością za m/2 lub też za 1 żeberko--> 5zł pod warunkiem,że wysokość żebra nie przekracza 60cm. W ostatecznym rozrachunku wychodza 'na swoje' :). Stawka może,i na pewno ulegnie zmianie jeżeli wystąpi konieczność usuwania starych powłok, co nie jest bez znaczenia; ja w każdym bądź razie polecam tę czynność...

18zł m/2
  Malowanie grzejników rurowych - fawier:

Zdecydowanie zajęcie praco i czasochłonne.

25zł /mb
  Malowanie rur:

Cena ulega zmianie kiedy konieczne jest gruntowne czyszczenie oraz zabezpieczenie przed korozją. Średnica rury do 50mm.

7zł /mb
  Malowanie poręczy, balustrad:

Także potocznie nazywane - artystyczne. Czyli tzw miejsca trudne w obróbce tak malarskiej, jak wcześniej samego doń przygotowania--> czyszczenie, gruntowanie.

35zł m/2
  Malowanie okien skrzynkowych:

Wielu wykonawców unika jakichkolwiek prac przy tego rodzaju oknach.Wkład czynności jaki należy włożyć aby rezultat był satysfakcjonujący,jest naprawdę spory. Dużo zależy od samego inwestora który m u s i określić czego oczekuje.

70zł m/2
  Malowanie okien zespolonych:

Komentarz zbyteczny :).

55zł m/2
  Malowanie drzwi:

Tu rozpisać się można...,lecz czynic tego nie będę, ponieważ mnogośc opcji,kombinacji oraz wszelkich innymch okoliczności skladających się na ,czasami złożony proces,jest zbyt duża.Jest to praca bardzo czasochłonna,wymagająca dużo czasu oraz umiejętności,czasami przy starszych drzwiach np. skrzynkowych, wykonawca ociera sie o 'rękodzieło'które wymaga sporej dawki cierpliwości.Cena podana to raczej samo malowanie z drobnymi poprawkami szpachlarskimi oraz szlifowanie.Jeżeli dochodzi oścież,kilkukrotne szpachlowanie,flekowanie,wymiana okuć etc,cena drastycznie pnie sie ku górze...:)

35zł m/2
  Opalanie powłok malarskich:

Pod tym tytułem kryje się długa lista czynności mających na celu usunięcia najczęściej kilku warstw farb ftalowych,po czym wykonawca przechodzi do etapu szpachlowania i szlifowania.Czynnośc tą wykonuje kilkakrotnie w zależności od stopnia i rozmiaru ubytków którymi obdarzone są elementy...,czasami koniecznym jest walka z grzybem,impregnacja przed właściwym użyciem farb...,sztukaterskie modelowanie i wyprowadzenie wszelakich rzeźb,frezów i innych.

25zł m/2
  Malowanie farbą olejną,lakierowanie:

Rozbieżność spora jak i zadań tu zawartych.

8zł m/2
  Impregnacja drewna:

Najczęściej wystarczy trzykrotne malowanie środkiem impregnującym (np.,lakier,bejca,olej).Przed każdym następnym malowaniem należy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym,jeżeli materiał jest elementem wykończeniowym,ozdobnym,użytkowym (szafki,podłoga,drzwi,inne).

8zł m/2
Tapetowanie.
  Zrywanie tapet:

Najczęściej większych utrudnień,problemów tu nie uświadczysz.Schodki pojawiają się,kiedy tapeta podklejana była kilkanaście/dziesiąt lat temu przy pomocy budaprenu !Spryt i logika nakazywały podklejać rodakom :) właśnie w ten sposób np gazet, w celu wyrównania często nietynkowanych płyt z prefabrykatów...,następnie tapeta szeroko wówczas rozprzestrzeniona -->papierowa.Efekt ?Dla wykonawcy mordęga.Pocieszenie ? Coraz mniej takich kwiatków :)

4zł m/2
  Przygotowanie podłoża:

Wydawało by się,że super sprawa z tym tapetowaniem nic,tylko kleic i już.Nie jest koniecznym żmudne mycie,gruntowanie,czy cokolwiek innego wymagającego od nas ,chociaźby w najmniejszym stopniu, umiejętności w zakresie budowlanki.Otóż nic bardziej mylnego !Ilośc (materiał) asortymentu jest ze wszech miar atrakcyjny,to nie ulega dyskusji,lecz wymaga starannego doboru tak produktu (klej) jak i poddanie pod wątpliwośc ( bardzo ważne) zgodnośc podłoża i pomieszczenia w którym to zostanie przyklejona tapeta.W starym budownictwie zmycie, czy też odizolowanie tynków nasączonych starymi farbami od nowej tapety,przede wszystkim ich złącz,wymaga ostrozności i rozwagi...,łatwo jest zabrudzić materiał..

5zł m/2
  Tapetowanie ścian:

Cena umowna...,ponownie.Rodzaje tapet (papierowe,reliefowe,z włókna szklanego,bordiury,tapety natryskowe oraz płynne) różnią się nie tylko wyglądem i przeznaczeniem,lecz także techniką klejenia,oraz przygotowaniem (rzadziej) podłoża.Wykonawca najprawdopodobniej doliczy ok., 30% więcej w przypadku,kiedy prace wykonywane będą np.,na poddaszu,w przedpokoju,czyli tam,gdzie niewiele jest płaszczyzn prostych a więcej załamań,narożników,otworów drzwiowych...

12zł m/2
  Tapetowanie sufitów:

No cóż...,po prostu sufit :).

15zł m/2

CDN...